Türkiye Cumhuriyeti

Helsinki Büyükelçiliği

Büyükelçilik Tarihi ve Önceki Büyükelçilerimiz

Türkiye ve Finlandiya arasındaki siyasi ilişkileri kuran Dostluk Antlaşması 9 Aralık 1924 tarihinde imzalanmış, 1926’da yürürlüğe girmiştir. Türkiye’nin Helsinki’deki temsilciliği 1946-1959 yılları arasında Maslahatgüzarlık ve Elçilik düzeyinde hizmet vermiş, 1959 yılında Büyükelçilik seviyesine yükseltilmiştir. 

Büyükelçiliğimiz, 1992 yılından bu yana Helsinki’de, diğer önemli ülke büyükelçilikleri ve iyi bilinen Kaivopuisto Parkı’nın bulunduğu Ullanlinna semtinde, kent merkezinden 10 dakika yürüyüş mesafesi uzaklıkta bulunan Kançılaryasında hizmet vermektedir. Konsolosluk Şubemiz ise, aynı binanın giriş katında yer almaktadır. Askeri Ataşeliğimiz, Büyükelçiliğimiz Kançılaryasında; Tanıtma ve Kültür Müşavirliğimiz ile Ticaret Müşavirliğimiz ise ayrı binalarda hizmet sunmaktadırlar.

Büyükelçiliğimizin içinde yer aldığı 1900 yılında inşa edilmiş bina, tarihi eser kapsamındadır. Kançılarya olarak kullanılan daire, 1992 yılında ülkemizce satın alındıktan sonra kapsamlı restorasyona tabi tutulmuş olup, yüksek tavanlı, klasik eski mimari tarzını korumaktadır. Döneme özgü seramik şömineler ve ince tavan işlemeleri muhafaza edilmektedir.

1959'DAN ÖNCE MİSYON ŞEFİ OLARAK GÖREV YAPAN ELÇİ VE MASLAHATGÜZARLAR:

 

* Kemal Nejat Kavur (Maslahatgüzar)  1946-1949

* Kemal Nejat Kavur (Orta Elçi)  1949-1952

* Tarık Emin Yenisey (Elçi)    1952-1957

* Abdullah Zeki Polar (Elçi)  1957-1959

 1959’DAN İTİBAREN GÖREV YAPAN  BÜYÜKELÇİLERİMİZ :

* Abdullah Zeki Polar 1959-1961

* Ziya Tepedelen 1961-1964

* Osman Olcay 1964-1967

* İrfan Karasar 1967-1971

* Hamit Batu 1971-1974

* Kamran Acet 1974-1976

* Yalçın Kurtbay 1976-1979

* Candemir Önhon 1979-1982

* Metin Karaca 1982-1984

* Doğan Türkmen 1984-1986

* Oktay Aksoy 1986-1989

* Tuncer Topur 1989-1995

* Akın Alptuna 1995-1997
* Onur Gökçe 1997-2001

* İlhan Yiğitbaşıoğlu 2001-2004

* Osman Paksüt 2004-2005

* Reha Keskintepe 2005-2009

* H. Selah Korutürk 2009-2013

 

 

 
Kemal Nejat Kavur
Maslahatgüzar
01.01.1946-01.01.1949
Kemal Nejat Kavur
Elçi
01.01.1949-01.01.1952
Tarık Emin Yenisey
Elçi
01.01.1952-01.01.1957
Abdullah Zeki Polar
Elçi
01.01.1957-01.01.1959
Abdullah Zeki Polar
Büyükelçi
01.01.1959-01.01.1961
Ziya Tepedelen Tepedelen
Büyükelçi
01.01.1961-01.01.1964
Osman Olcay
Büyükelçi
01.01.1964-01.01.1967
Mehmet İrfan Karasar
Büyükelçi
01.01.1967-01.01.1971
Hamit Batu
Büyükelçi
01.01.1971-01.01.1974
Kamran Acet
Büyükelçi
01.01.1974-01.01.1976
Candemir Önhon
Büyükelçi
01.01.1979-01.01.1982
Yalçın Kurtbay
Büyükelçi
01.01.1979-01.01.1982
Metin Karaca
Büyükelçi
01.01.1982-01.01.1984
Oktay Aksoy
Büyükelçi
01.01.1986-01.01.1989
Doğan Türkmen
Büyükelçi
01.01.1986-01.01.1989
Tuncer Topur
Büyükelçi
01.01.1989-01.01.1995
Akın Alptuna
Büyükelçi
01.01.1995-01.01.1997
Onur Gökçe
Büyükelçi
01.01.1997-01.01.2001
İlhan Yiğitbaşıoğlu
Büyükelçi
01.01.2001-01.01.2004
Osman Paksüt
Büyükelçi
01.01.2004-01.01.2005
Reha Keskintepe
Büyükelçi
01.01.2005-01.01.2009
Hüseyin Selah Korutürk
Büyükelçi
15.11.2009-03.01.2014
Adnan Başağa
Büyükelçi
27.11.2013-