Türkiye Cumhuriyeti

Helsinki Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

E-pasaport Başvurularinda Pasaportta Yer Alacak Fotoğrafta Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar , 06.04.2011

  

                                                      DUYURU

  

      E-pasaport başvuru kabul işlemleri esnasında meydana gelen tanzim hatalarının zaman ve daha fazla ücret kaybına yol açmaması için pasaportta yer alacak fotoğrafta dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıda belirtilmiştir.

 

·                    Fotoğrafların arka planı (Fon) beyaz ve desensiz olmalıdır. Fonda gölgeler oluşmamalıdır.

 

·                    Yüz, fotoğraf üzerinde ortalanmış olarak saç modeliyle birlikte tamamen görünür olmalıdır. 

 

·                    Fotoğrafta leke ve bükülmeler olmamalıdır. Renkler nötr olmalı ve yüzün doğal renklerini yansıtmalıdır.

 

·                    Gözler açık konumda olmalı ve net olarak görünmelidir. Saçlar gözleri kapatmamalı ve fotoğraf çekilirken doğrudan kameraya bakılmalıdır.

 

·                    Başın konumu dik olmalı, baş herhangi bir yöne dönük olmamalıdır. Fotoğraf gülme vb. mimikler olmadan, ağız kapalı olarak çekilmelidir.

 

·                    Işık yüze eşit ölçüde yansıtılmalı, yansıma veya gölgeler bulunmamalıdır. Fotoğrafta "kırmızı-göz" bulunmamalıdır.

 

·                    Gözler net bir şekilde görünmeli, gözlük camı üzerinde yansımalar bulunmamalı, renkli cam veya güneş gözlüğü kullanılmamalıdır. Gözlük camının kenarı veya çerçevesi gözleri kapatmamalı ya da gözleri kapatacak ölçüde kalın olmamalıdır.

 

·                    Küçük çocukların fotoğraflarında başka kişi veya nesneler bulunmamalıdır.

 

·                    Kişinin zorunlu olarak kullandığı gözlük ve benzeri aksesuarlar dışında fotoğrafta şapka, başlık, pipo, vb. nesneler bulunmamalıdır.

 

·                    Başörtülü fotoğraflarda yüz çene ucundan alına kadar görünür olmalı, yüzün üzerinde gölgeler oluşmamalıdır.