Türkiye Cumhuriyeti

Helsinki Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Ülkemizde Yapılacak 2014 Yılı Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Vatandaşlarımızın Oy Kullanabilmelerine İlişkin Duyuru , 03.03.2014

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın, ülkemizde yapılacak 2014 yılı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanabilmelerine ilişkin gerekli hukuki altyapı hazırlanmaktadır.

 

Sözkonusu Cumhurbaşkanlığı seçim tarihleri Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından açıklanacak seçim takvimi çerçevesinde bildirilecektir. Bu aşamada vatandaşlarımızın yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı olup olmadıklarını ve hangi temsilcilikte oy kullanacaklarını YSK’nın resmi internet sitesinden (www.ysk.gov.tr) kontrol etmelerinde fayda görülmektedir. Zira, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sözkonusu seçimlerde oy kullanabilmeleri için yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı olmaları zorunludur.

 

Vatandaşlarımızın yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı olmaları için ise, yaşadıkları ülkede bulunan Türk Büyükelçiliği veya Başkonsolosluğuna adres beyanında bulunmuş olmaları gerekmektedir.

 

Bu çerçevede, Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesine daha önce adres beyanında bulunmamış vatandaşlarımızın en kısa sürede beyanlarını yapmaları ve YSK resmi internet sitesinden (www.ysk.gov.tr) kütük kayıtlarını kontrol etmeleri önem taşımaktadır.

 

Saygıyla duyurulur.