Türkiye Cumhuriyeti

Helsinki Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Helsinki'de Yapılacak Cumhurbaşkanlığı Seçimlerine İlişkin Duyuru , 23.06.2014

HELSİNKİ’DE YAPILACAK CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNE İLİŞKİN DUYURU

  Değerli Vatandaşlarımız,

1)18 Mayıs 2012’de yayımlanarak yürürlüğe giren, 6304 Sayılı “Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”la yurtdışındaki seçmenlerin, milletvekili genel seçimi, Cumhurbaşkanı seçimi ve halkoylamasında bulundukları ülkelerde oy vermeleri hüküm altına alınmış olup, 2014 yılı yaz aylarında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın bulundukları ülkelerde ilk kez oy kullanmaları mümkün olabilecektir.

2)Bu çerçevede;

Büyükelçiliğimiz görev bölgesinde yaşayan vatandaşlarımızın seçimlerde oy kullanabilmeleri için “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olmaları gerekmektedir.

“Yurtdışı Seçmen Kütüğü”, 2 Temmuz 2014 Çarşamba günü Türkiye saati ile saat 08.00’de  (https://www.ysk.gov.tr) adresinde ilan edilecek ve 9 Temmuz 2014 Çarşamba günü Türkiye saati ile saat 17.00’de ilan kaldırılacaktır. Vatandaşlarımızın Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı olup olmadıklarını bahsekonu internet adresinden  kontrol etmeleri mümkündür.

Yurtdışı Seçmen Kütüğünde kaydı bulunmayan veya kayıtları hatalı olan  vatandaşlarımızın 9 Temmuz 2014 Türkiye saati ile saat 17.00’ye kadar yeniden adres beyanında bulunmaları gerekmektedir.

Adres beyanının, 1 Temmuz 2014 saat 17:00’a kadar Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesine şahsen başvuru veya posta yolu ile yapılması mümkündür. Posta ile gönderilen formların en geç bu tarihte Büyükelçiliğimize ulaşmış olması gerekir. 

Ancak, Yüksek Seçim Kurulu ilgili kararında, yurt dışı seçmen kütüğünün ilan edildiği 2-9 Temmuz 2014 tarihleri arasında adres beyanı başvurularının şahsen yapılabileceği, posta ile yapılan müracaatların ise dikkate alınmayacağı belirtilmektedir.

“Yurtdışı Seçmen Kütüğü” 20 Temmuz 2014 tarihinde kesinleşecektir.

Büyükelçiliğimiz görev bölgesini oluşturan Finlandiya’da ikamet eden vatandaşlarımızın Helsinki’de 3 Ağustos 2014 tarihinde yapılacak seçimde “Pikku Satamaku 3-5 00160 Helsinki” adresinde bulunan “Wanha Satama” Fuar ve Kongre Merkezindeki A ve B salonlarında  08:00-17:00 saatleri arasında oylarını kullanmaları mümkün olacaktır. İhtiyaç duyulması halinde ikinci tur seçimler  17 Ağustos 2014 tarihinde aynı mahalde ve aynı saatler arasında gerçekleştirilecektir.

Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlarımızın oy kullanmak için randevu almaları gerekmektedir. Oy verme günleri iki zaman dilimine bölünmüş olup (08.00-12.30; 12.30-17.00), “SEÇSİS Oy Verme Günü Belirleme Sistemi”nden (Sistem) istenilen saat dilimini seçmek mümkündür. Sözkonusu işlem 21 Temmuz 2014 (Türkiye saatiyle 08.00’de başlayacak) ile 25 Temmuz 2014 (Türkiye saatiyle saat 17.00’de sona erecektir) tarihleri arasında yapılabilecektir.

Oy verme saatini belirlemeyen seçmenler için oy verme saat aralığı ile oy kullanacakları sandıklar Sistem tarafından belirlenecektir.

Yüksek Seçim Kurulu ilgili kararında, belirlenen oy verme gününde oyunu       kullanamayan seçmenlerin, sadece gümrük kapılarında kurulan sandıklarda oylarını verebilecekleri belirtilmektedir.

Vatandaşlarımızın oy kullanmaya gelirken mutlaka  T.C. Kimlik Numaralarını gösteren nüfus cüzdanlarını veya pasaportlarını yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Oy kullanmaya özel araçlarıyla gelecek vatandaşlarımızın  Katajanokka civarındaki sokaklarda (Satamakatu, Linnakatu, Kauppiaankatu vb.) ücretsiz olarak park etmeleri mümkündür.

Şehir dışından trenle gelen vatandaşlarımız ise merkez tren istasyonu yakınındaki 0401 numaralı Ylioppilastalo durağından kalkan ve Katajanokka yönüne doğru giden, 4 numaralı tramwaya binerek Wanha Satama Fuar ve Kongre Merkezine  ulaşabilirler.

Yurtdışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı vatandaşlarımızın bulundukları ülkelerde kurulacak sandıklarda oy kullanmalarının yanısıra, gümrük kapılarımızda aşağıda sunulan tarihlerde oy kullanmaları da mümkündür.

Gümrüklerde birinci tur oy verme işlemi : 26 Temmuz 2014 - 10 Ağustos 2014
Gümrüklerde ikinci tur oy verme işlemi  : 17 Ağustos 2014 - 24 Ağustos 2014

3)Seçimlerle ilgili olabilecek gelişmeleri takip edebileceğiniz güncel duyurularımız Büyükelçiliğimiz web sitesi ve facebook sayfasında yayınlanmaya devam edilecektir.

Saygıyla duyurulur.