Türkiye Cumhuriyeti

Helsinki Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

2015 Yılında Düzenlenecek 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerine İlişkin Duyuru , 21.01.2015

Değerli Vatandaşlarımız,

18 Mayıs 2012’de yayımlanarak yürürlüğe giren, 6304 Sayılı “Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”la yurtdışındaki seçmenlerin, milletvekili genel seçimi, Cumhurbaşkanı seçimi ve halkoylamasında bulundukları ülkelerde oy vermeleri mümkün hale gelmiştir. 2015 yılında yapılacak 25. Dönem Milletvekili genel seçimlerinde yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız bulundukları ülkelerde oy kullanabileceklerdir. 

Bu çerçevede, Büyükelçiliğimiz görev bölgesinde yaşayan vatandaşlarımızın seçimlerde Helsinki’de oy kullanabilmeleri için “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olmaları gerekmektedir.

Vatandaşlarımızın, Yüksek Seçim Kurulunun (https://www.ysk.gov.tr) adresinden ulaşılabilen “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”nde kayıtlarının bulunup bulunmadığını ve kayıtlı bilgilerini kontrol etmeleri, gerekirse düzeltme yaptırmaları mümkündür. Vatandaşlarımız YSK’nın sitesindeki “Yurtdışı seçmen sorgulama” bölümüne e-posta bilgilerini girmeleri halinde önümüzdeki dönemde YSK’dan kişiselleştirilmiş e-posta mesajları da alabileceklerdir.

Saygıyla duyurulur.