Türkiye Cumhuriyeti

Helsinki Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Milletvekilliği Genel Seçimleri Hakkinda Duyuru , 05.03.2015

MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMLERİ HAKKINDA DUYURU

 

7 Haziran 2015 tarihinde ülkemizde gerçekleştirilecek 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için 31 Mayıs 2015 tarihinde  Helsinki’de kurulacak sandıklarda oy kullanabilmesi için "Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olunması ve bunun için de adres beyanında bulunulması gerekmektedir.

 

“Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olup olmadığınızı Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın internet sitesinden (http://www.ysk.gov.tr

) kontrol etmeniz mümkündür.  

Seçmen niteliğine sahip ve yerleşim yeri yurt dışı olmasına rağmen,

- Yurt dışı seçmen kütüğünde ismi bulunmayanlar,

- Kayıtlarında düzeltme yapmak isteyenler veya

- Yerleşim yeri değişikliği yapmak isteyen seçmenler;

10 Mart 2015 tarihine kadar

Yurt dışında iseniz,

a) Dış temsilcilikler aracılığı ile;

- En yakın yurt dışı temsilciliğine nüfus cüzdanları ve oturum izni ile başvurarak "Adres Beyan Formu" (Form B)
doldurup imza karşılığı teslim etmeleri veya,
-  Sözkonusu formun internetten çıktısını alarak doldurup imzalamak ve forma nüfus cüzdanı ve oturum izni fotokopisini eklemek suretiyle en yakın yurt dışı temsilciğine posta ile göndermeleri gerekmektedir.

 

Yurt Dışı Seçmen Kütüğü 14 Mart 2015 Cumartesi günü YSK’nın internet sitesinde ilan edilecektir. www.ysk.gov.tr

internet adresinden kontrol ettiğiniz seçmen bilgilerinizde adres beyanınızın hatalı olduğunu tespit etmeniz halinde, 14 Mart 2015 (Türkiye saati ile 08.00) ile 27 Mart 2015 (Türkiye saati ile 17.00) tarihleri arasında Büyükelçiliklerimizin Konsolosluk Şubelerine ve Başkonsolosluklarımıza şahsen müracaat ederek itiraz başvurusunda bulunabilirsiniz. İtiraz başvurusu için son gün 27 Mart 2015 (Türkiye saati ile 17.00) olup bu saatten sonra itiraz başvurusu kabul edilmeyecektir. İtiraz başvurularının şahsen yapılması gerekli olup, posta ile itiraz başvurusu yapılması mümkün değildir.

     Vatandaşlarımız, ancak kendileriyle ilgili olarak delil ve gerekçeleriyle birlikte itirazda bulunabileceklerdir.

-          Kimliğini ispat edemeyenlerin itirazları kabul edilmeyecektir.

Kimliğin ispatında Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi hakim, savcı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliği tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikli belgelerden birine itibar edilir. Belediyeler ile köy ve mahalle muhtarlarınca düzenlenip onaylanan kimlik belgeleri kimliğin tespitinde geçerli değildir

 

Saygıyla duyurulur.