Türkiye Cumhuriyeti

Helsinki Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

T.c. Başbakanlık Basın Yayın Ve Enformasyon Genel Müdürlüğü: "dini İstismar Hareketi Fetö” Raporu: Fetö Açik Bir Din İstismari Hareketidir." , 14.10.2016

T.C. BASIN YAYIN VE ENFORMASYON GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

“DİNİ İSTİSMAR HAREKETİ FETÖ” RAPORU: FETÖ AÇIK BİR DİN İSTİSMARI HAREKETİDİR

Diyanet İşleri Başkanlığı, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından hazırlanan “Dini İstismar Hareketi FETÖ/PDY” Raporu’nu yayımladı. Rapor, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılış konuşmalarıyla başlayan ve 33 ülkeden 120 temsilcinin katılımıyla 11-14 Ekim 2016 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilen Avrasya İslam Ş...urası'nda paylaşılacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Ağustos ayında toplanan Olağanüstü Din Şurası'nda alınan kararlar doğrultusunda 20 başlıkta hazırlanan ve 10 dile tercüme edilen raporda, FETÖ'nün dini bir yapı olarak nitelendirilemeyeceğine dikkat çekilerek, örgüt lideri Fetullah Gülen'in, zaman ve zemine göre pragmatist bir tavır takındığı ve her ortama uygun bir söylem geliştirdiği ifade edildi.

Gizli ve karanlık emellerine ulaşmak için her türlü yolu mübah gören, dini ve dinî duyguları istismar eden; devletin tüm organlarına sızarak, milletin geleceğini ipotek altına almaya çalışan ve son darbe girişimiyle millet tarafından suçüstü yakalanan Fetullahçı Terör Örgütü’nün dinî bir oluşum olarak nitelenemeyeceğinin ifade edildiği raporda, bu örgütün elebaşının “din âlimi” ya da “hocaefendi” olarak kabul edilemeyeceği de vurgulanmakta.

http://bit.ly/2dxUsZc